info
מיזוג אויר איך מתקינים מזגן מתקינים מזגן Linkdin Twiter FaceBook YouTube barrabi
spacer
info

לפני מספר שנים הופיע במפתיע במשרדי אדם זקן וביקש שאבוא לבדוק מערכת מיזוג אויר שהותקנה בביתו וכן שאכין חוות דעת משפטית נגד המתקין שהתקין את המערכת מאחר והמערכת לא מקררת כנדרש .
אמרתי לו שהנני מצטער ושלא אוכל להיענות לבקשתו מאחר ואני עמוס מאוד בעבודה ומשתדל לא לעסוק בכל הקשור לבתי משפט ושייקח מהנדס אחר לעבודה זו .
למחרת הופתעתי לראות שוב את הזקן מתייצב במשרדי ללא תיאום ,הזקן התחנן שאבוא ואמר שהוא ואשתו סובלים סבל רב ממערכת מיזוג האויר שהותקנה ושנעשה לו עוול .
לא היה לי נעים לראות אדם זקן מתחנן ונעניתי לבקשתו .
בביקורי בדירה בנתניה ראיתי דירת 4 חדרים שהותקנה בה מערכת של 3.5 כ"ס -תפוקה זו עשויה הייתה במבט ראשון להספיק (עבור הזקן ואשתו) אלא שבסלון הייתה דלת זכוכית גדולה הפונה למרפסת + חלון גדול מזכוכית רגילה הפונים לכיוון מערב .
ערכתי חישוב עומס מדויק לדירה שבין השאר קירותיה פונים למזרח ודרום וראיתי שתפוקת הקירור של היחידה שהותקנה קטנה ב כ 13000 ביטיו לשעה מהנדרש ,כ"כ פיזור האויר כפי שבוצע היה גרוע כך נוצר מצב שבפינת האוכל הייתה כמות גדולה מאוד של אויר ובחדרים ובסלון פחות מהכמות הנדרשת ונוצר הפרש טמפרטורות מורגש ברחבי הבית, דבר שגורם לאי נוחות בהליכה ממקום למקום .

הוצאתי את חוות הדעת המקצועית לבית המשפט .
במשפט – זכה הזקן והקבלן נאלץ להתקין לו מערכת חדשה בתפוקה גדולה יותר .
(שאלתי את המתקין על פי מה קבעת את גודל המזגן ? והוא אמר שעל פי טבלאות שטח דירה מול תפוקה שקיבל מיצרן המזגנים .)
ביקרתי בביתו של הזקן במהלך ההתקנות וראיתי את צערו הרב כאשר פירקו לו מחדש את התקרה האקוסטית היפה עם הספוטים שהייתה על מנת להכניס יחידה גדולה יותר,שברו קירות על מנת להעביר צנרת גז מותאמת ולהתקין מפזרים מתאימים בחדרים ע"פ תכנית שהכנתי לו ,בוצעו גם שינויים בלוח החשמל מיחידה חד פאזית לתלת פאזית ועוד..
אישתו התייסרה מהלכלוך והבאלאגן שנוצר לה בבית .
כשהסתיימה העבודה והופעלה המערכת החדשה ראיתי את הזקן סוף סוף מחייך .. "אתה יודע הייתי צריך לבוא אליך לפני שנתיים ,לפני שהתקנתי את המערכת לראשונה ואז כל הסבל הזה היה נחסך מאיתנו " אמר הזקן .
"האמת שלא בטוח שהיה לי את הזמן לטפל בכם " עניתי לו .

לאחר ששולם שכרי ויצאתי מביתו חשבתי שלמעשה קיים סקטור שלם של "המגורים" בארץ שלא מקבל את התשומת לב ההנדסית הראויה (עקב העלויות היקרות של המהנדסים) ונתון לחסדי מתקיני המזגנים, שלא כולם ברמה מספקת לתת את הפתרון המתאים לדירה או לבית. הרי לא קובעים גודל תפוקת מזגן רק לפי שטח הדירה, אלא ישנם פרמטרים שונים נוספים וחשובים לקביעת התפוקה כגון: מקום מגוריך בארץ (למשל בחיפה אין תנאי התכנון בשכונת דניה בכרמל זהים לתנאי איזור המפרץ ויתכן באופן מפתיע מזגן שונה בתפוקתו לדירה בגודל זהה!) ,כווני הקירות,סוג הזכוכית,סוג הקירות ,מס' דיירים,סוג התאורה בדירה (אם נורות ליבון רגילות ואם ספוטים),מכשירי החשמל בדירה ,בעלי חיים בדירה ,האם הדיירים מעשנים כבדים (פקטור חשוב להחלטה האם למזג עם רענון אויר צח או למזג בלי אויר צח) – כל אלו ועוד הינם פרמטרים חשובים שיש לקחת בחשבון בעת חישוב וקביעת גודל המזגן .

מאידך גיסא התקנת מזגן גדול ממה שצריך הינה גם כישלון- שהרי הוצאתם כסף מיותר על דבר שאתם משתמשים בו באופן חלקי בלבד ,צריכת החשמל שלכם גדולה יותר ,הבלאי של היחידה מואץ עקב "מחזורי עבודה קצרים " והתנעות והפסקות מרובות ,עומס מיותר על הפאזות,הפסד מקום,רעש גדול יותר וכו'...
מאחר ולמיטב ידיעתי רוב המהנדסים המומחים בארץ בענף מיזוג האויר לא מתכננים דירות מגורים וממעטים בתכנון בתים פרטיים עקב מחיר שכר עבודתם היקר ועקב התעסקותם בפרוייקטים גדולים יותר, מצאתי לנכון להגיש לכם שירות של יעוץ עקרוני בנושא מיזוג אויר דירתי ובייתי .
לאחר שתצפו בהנחיות של יסמין ותלמדו למלא את הנתונים של ביתכם, תוכלו לקבל תמונת מצב די מדויקת לגבי סוג המזגן הנדרש ובכמויות האויר בכל אזור ואזור ממוזג .
השירות מוגש "חינם אין כסף" כשהשקפת העולם שלי אומרת שאם כל אחד ואחד ישתדל לעשות את המירב בתחום אחריותו ומקצועיותו לגבי האחרים בסביבתו –בסוף יהיה טוב מאוד לכולנו !

אז בהצלחה !!
יצחק ברבי מהנדס יועץ.מהנדס מיזוג אויר יצחק ברבי יעוץ מיזוג אויר